Ikona strony www, czyli favicon

30 października 2012

Wiesz czym jest favicon? Można powiedzieć, że favicon jest to ikona strony. Pojawia się ona w kilku miejscach, w zależności od przeglądarki, m.in.:

  • w pasku przeglądarki, gdzie wpisujesz adres,Favicon strony z ebookami
  • na górnej belce, obok tytułu strony,
  • przy tytule strony w ulubionych.


Jest to nic innego jak mały, prosty plik graficzny o wymiarach 32px x 32px. Najczęściej ikona taka ma rozszerzenie .ico, chociaż niektóre przeglądarki pozwalają używać również innych formatów, np. .png.

W niektórych przeglądarkach favicon jest pobierany automatycznie, wystarczy, że plik favicon.ico znajduje się w głównym folderze serwisu www. W innych, aby był on prawidłowo wyświetlany należy w sekcji <head> dodać kod:

<link rel=”Shortcut icon” href=”adres ikony” />

Jak zrobić favicon?

Można go stworzyć korzystając z dowolnego programu graficznego, takiego jak MS Paint czy Adobe Photoshop. Można też skorzystać ze specjalnych internetowych generatorów favicon. Jeden z nich dostępny jest pod adresem: www.favicon.cc.

Co umieścić w faviconie?

W faviconie najczęściej umieszcza się jakiś symbol, który kojarzy się ze stroną. Może to być logo (jeżeli jest ono wystarczające proste), jego fragment lub np. pierwsza litera strony. Wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Rozszerzenie .ico w Photoshop

Domyślam się, że część z Was zdecyduje się na użycie Photoshopa do przygotowania ikon strony. Wystarczy stworzyć nowy dokument o wymiarach 32px x 32px i zaprojektować favicon. Jeżeli zdecydujecie się na format .png, to warto, aby miał on przezroczyste tło – znacznie lepiej to wygląda.

Jeżeli zdecydujesz się na format .ico, to spotka Cię niespodzianka. Photoshop nie ma wbudowanej możliwości zapisywania pliku w tym formacie. Nie jest to jednak duży problem. Wystarczy z adresu www.telegraphics.com.au/sw/ pobrać wtyczkę, rozpakować i wrzucić do folderu Plug-Ins/File Formats i wówczas możemy zapisywać pliki w formacie .ico.

Po co komu favicon?

Odpowiedź jest bardzo prosta – żeby się wyróżniać. Jak go nie stworzysz, to automatycznie zostaje Twojej stronie przydzielona standardowa ikonka. Zwróć uwagę, że jeśli wśród ulubionych lub wśród kart, znajdzie się strona z ikoną, od razu przyciąga ona Twoją uwagę.

Favicon strony z audiobookami

Fakt, że strona ma favicon sugeruje też jej użytkownikowi, że właściciel strony dba nawet o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu można zakładać, że ów serwis www będzie najwyższej jakości.

Kategorie i tagi

Kategorie: Inne, Marketing internetowy
Tagi: , , ,

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kategorie

Archiwum

Programy partnerskie

Sieci afiliacyjne

Ciekawe strony

Blogi, które czytam