Role użytkowników w WordPress

18 kwietnia 2011

WordPressKażdy, kto miał trochę styczności ze skryptem blogowym WordPress, z pewnością zauważył, że jeżeli chcemy umożliwić użytkownikom internetu rejestrację w naszym serwisie, to możemy im przydzielić jedną z 5 ról.

Jestem przekonany, że część z Was zastanawiała się, czym one się tak naprawdę różnią. Mam nadzieję, że ten wpis w przystępny sposób wyjaśni Wam, na czym polegają różnice.

 • Subskrybent (Subscriber) – taki użytkownik ma tylko możliwość komentowania wpisów;
 • Współtwórca (Contributor) – użytkownik poza komentowaniem, może także dodawać swoje wpisy, ale przed opublikowaniem muszą one zostać zatwierdzone; po publikacji, współtwórca nie ma możliwości edycji swojego wpisu;
 • Autor (Author) – różni się od współtwórcy nie tylko tym, że jego wpisy mogą zostać opublikowane, bez konieczności przejścia moderacji, ale także tym, że może je później edytować lub nawet usuwać;
 • Redaktor (Editor) – użytkownik z pełnymi uprawnieniami do zarządzania treścią bloga, pełna kontrolna zarówno nad wpisami jak i stronami;
 • Administrator – oczywiście najwyżej umiejscowiony użytkownik w hierarchii, który ma 100% kontroli nad blogiem, najczęściej po prostu właściciel strony.

Jest to oczywiście pewne uproszczenie i skrót, który ma Wam wyjaśnić na czym polegają główne różnice między tymi rolami użytkowników.

Jeżeli standardowy podział uprawnień użytkowników do końca Wam nie odpowiada, to możecie skorzystać z kilku wtyczek, które pozwalają te uprawnienia edytować. Jedną z nich, chyba najbardziej popularną, jest Role Scoper.

Kategorie i tagi

Kategorie: Narzędzia partnerów
Tagi: , , , ,

Komentarze:

 • Maciej Skrzypczak napisał(a):
  18 kwietnia 2011 o 17:06

  Rzadko chyba się zdarza że bloga tworzy więcej niż jedna osoba i nadawanie roli administrator jest chyba bardzo sporadyczne. Niemniej jednak, akurat w moim przypadku tak właśnie będzie – planuje wraz ze znajomym postawić bloga eksperckiego i z pewnością zainteresujemy się podaną przez Ciebie wtyczką 🙂

  Pozdrawiam,
  Maciej Skrzypczak

 • Jakub Ziółkowski napisał(a):
  26 kwietnia 2011 o 13:31

  Warto też chyba wspomnieć, że obecna popularność Gravatara sprawiła, że konto tzw. subskrybenta jest już praktycznie nieużywane i zostało zastąpione przez konfigurację dodawania komentarzy, tak by unikać spamu. Sam artykuł daje jeden o tyle do myślenia, czy nie warto rozszerzyć działalności swojego bloga o pewną społeczność. Zawsze to dodatkowa treść, która wywoła jakiś ruch, a chyba wielu jest początkujących w wielu tematach, którzy dodając taki „kontrolowany” wpis na czyimś blogu, nawet w osobnej kategorii, mogliby zaistnieć w swojej branży.

  pozdrawiam
  Jakub Ziółkowski

 • Sylwester napisał(a):
  1 grudnia 2011 o 17:24

  Czy jest możliwość abyś opisał na swoim blogu działanie wtyczki Role Scoper? Ta wtyczka ma dużo możliwości i trochę się gubię. Będę wdzięczny za wyjaśnienie funkcjonowania tej wtyczki lub podesłanie opisu tej wtyczki.

  Pozdrawiam serdecznie.
  Sylwester

 • Maciek Nowowiejski napisał(a):
  12 grudnia 2011 o 11:31

  Sylwestrze, oczywiście. Obiecuję, że w wolnej chwili postaram się dokładnie przyjrzeć tej wtyczce i napisać o niej jakiś interesujący tekst.

 • Tadeusz napisał(a):
  26 stycznia 2012 o 06:14

  Popieram prośbę Sylwestra, też jestem bardzo zainteresowany
  wtyczką Role Scoper
  Pozdrawiam

 • DanielManukk napisał(a):
  19 sierpnia 2016 o 21:40

  jest też bardzo fajny sposób na zarządzanie bazą użytkowników wordpress – download.net.pl/wordpress-eksport-uzytkownikow/n/8895 szczerze polecam ten sposób na szybkie importowanie i eksportowanie użytkowników WordPress.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Kategorie

Najnowsze komentarze

Archiwum

Jestem managerem

Program partnerski FunHub.pl

Programy partnerskie

Sieci afiliacyjne

Ciekawe strony

Blogi, które czytam