Role użytkowników w WordPress

18 kwietnia 2011

WordPressKażdy, kto miał trochę styczności ze skryptem blogowym WordPress, z pewnością zauważył, że jeżeli chcemy umożliwić użytkownikom internetu rejestrację w naszym serwisie, to możemy im przydzielić jedną z 5 ról.

Jestem przekonany, że część z Was zastanawiała się, czym one się tak naprawdę różnią. Mam nadzieję, że ten wpis w przystępny sposób wyjaśni Wam, na czym polegają różnice.

  • Subskrybent (Subscriber) – taki użytkownik ma tylko możliwość komentowania wpisów;
  • Współtwórca (Contributor) – użytkownik poza komentowaniem, może także dodawać swoje wpisy, ale przed opublikowaniem muszą one zostać zatwierdzone; po publikacji, współtwórca nie ma możliwości edycji swojego wpisu;
  • Autor (Author) – różni się od współtwórcy nie tylko tym, że jego wpisy mogą zostać opublikowane, bez konieczności przejścia moderacji, ale także tym, że może je później edytować lub nawet usuwać;
  • Redaktor (Editor) – użytkownik z pełnymi uprawnieniami do zarządzania treścią bloga, pełna kontrolna zarówno nad wpisami jak i stronami;
  • Administrator – oczywiście najwyżej umiejscowiony użytkownik w hierarchii, który ma 100% kontroli nad blogiem, najczęściej po prostu właściciel strony.

Jest to oczywiście pewne uproszczenie i skrót, który ma Wam wyjaśnić na czym polegają główne różnice między tymi rolami użytkowników.

Jeżeli standardowy podział uprawnień użytkowników do końca Wam nie odpowiada, to możecie skorzystać z kilku wtyczek, które pozwalają te uprawnienia edytować. Jedną z nich, chyba najbardziej popularną, jest Role Scoper.

Kategorie i tagi

Kategorie: Narzędzia partnerów
Tagi: , , , ,

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Kategorie

Archiwum

Programy partnerskie

Sieci afiliacyjne

Ciekawe strony

Blogi, które czytam